İşletme Fakültesiİşletme - İngilizce

İşletme - İngilizce

Genel BilgilerMarmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü


Marmara Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İngilizce İşletme Bölümü, 44  öğretim elemanından oluşan akademik kadrosu ve kurumsal yapısı ile her yıl ortalama; 500 öğrenciye hizmet veren, 80 civarında mezun veren bir bölümdür. İngilizce İşletme Bölümünde eğitim dili birkaç istisnai ders dışında (Türkçe, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Hukuk vb.) İngilizcedir. Eğitim dilimiz İngilizce olduğu için öğrencilerin İngilizce Yeterlik Sınavı'na girmeleri gerekmektedir. Bu sınavı geçemeyen öğrenciler Hazırlık Sınıfına devam ederler.

 

Üniversitemizin Bahçelievler Yerleşkesi'nde eğitim hizmetini sürdüren bölümümüz; Erasmus programı kapsamında, Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Beloit College ile yapılan özel anlaşmalarla University of North Carolina at Wilmington ile yapılan çift diploma programı vasıtasıyla öğrencilerimizi kısa süreli ve uzun süreli öğrenim amacıyla yurtdışındaki üniversitelerin işletme okullarına göndermekte; böylece öğrencilerimizin bilimsel bilgi birikimlerini, kültürel deneyimlerini ve uluslararası alanda sahip olunan akademik deneyimini artırmak çabası içerisindedir.


4 yıllık lisans programımızın ilk ve ikinci senesinde, daha çok genel bilgi birikimi içeren, işletmecilik alanına temel teşkil eden dersler yürütülmektedir. Programın üçüncü ve dördüncü senelerinde ise kariyer planları, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönetim-organizasyon, üretim yönetimi- pazarlama, muhasebe-finansman ve karar bilimleri uzlanım dallarından birini seçerler. 4. sınıfta öğrencilerin seçimine sunulan çok sayıda ders sayesinde öğrenci sayısı 5’ten az olmamak üzere daha az mevcutlu derslerin verilebilmesi mümkün olmaktadır. Öğrencilerimiz toplam 164 kredi alarak BA (lisans) derecesi ile mezun olurlar.

 

Bölüm, Marmara Üniversitesi içinde en çok Erasmus değişim öğrencisi kabul eden ve yurt dışına en çok öğrenci gönderen bölümdür. Değişim programlarına yoğun katılım ile uluslararası bilgi ve görgü değişiminin sağlanması amaçlanmaktadır. Her yıl yabancı üniversitelerle işbirliği içinde düzenlenen International Week, Türkiye'nin önde gelen işletmeleri ile düzenlenen Kariyer günleri öğrencilerin aktif katılımı ile okul dışı bağlantılarını güçlendirmeyi hedefler.

 

Ayrıca İngilizce İşletme Bölümünde açılan yüksek lisans ve doktora programları bölümümüz araştırma görevlilerinin yanı sıra bir çok üniversitenin araştırma görevlisi kadrosunu da yetiştirmektedir. Bu durum, üniversitelerin bölümümüze olan güvenini göstermekte ve bölümümüzün akademik dünyadaki saygınlığını ortaya koymaktadır.

 

2015 yılı itibariyle 10 profesör, 12 doçent, 10 yardımcı doçent, 6 öğretim görevlisi ve 6 araştırma görevlisi ve ilgili sektörlerden kısmi zamanlı öğretim elemanları ile öğretim ve araştırma faaliyetlerini yürütmektedir.

 

Bölümümüze bağlı olarak, öğrencilerin çeşitli aktiviteler düzenleyerek bireysel gelişimlerine katkıda bulunabilecekleri ‘Marmara Community’ ve ‘Management Club’ bulunmaktadır.Geçmiş Yıl Puanları

İşletme Fakültesi
  Hazırlık Öğrenim En Düşük Puanlar
Bölüm Adı   Puan Türü   Dili Tipi Dili   Süresi   2015 2014 2013 2012 2011
  İşletme (İngilizce)   TM-1   İngilizce     Zorunlu     İngilizce   4 Yıl  369,420   383,189   385,650  416.250   449.809 


2015-2016 eğitim ve öğretim yılında TM-1 puan türünde tavan ve taban puanlar sırası ile 406,950 ve 369,420 ( 2014-2015 Puanları: 418,891 ve 383,189 ) olmuştur. Bu yıl bölümümüze 98 öğrenci alınmıştır.

 

İngilizce İşletme Bölümü Lisans Programı; “Muhasebe ve Finansman”, “Üretim Yönetimi ve Pazarlama”, “Yönetim ve Organizasyon”,  “Sayısal Yöntemler”, "Örgütsel Davranış" ve "İşletme Hukuku" Anabilim dalları dahilinde açılan derslerden oluşmaktadır.

 

 

İyi bir işletmecinin sahip olması gereken başlıca nitelikler aşağıda sıralanmıştır:

  • Problem çözme
  • Yaratıcılık
  • Ekip çalışması
  • Etkili iletişim becerileri
  • Yeniliğe açıklık
  • Esneklik
  • Küresel bakış
  • Sunum yapabilme
  • Araştırma yapabilme
  • Bilgisayar destekli çalışma

 

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü

 


Bu sayfa İşletme - İngilizce tarafından en son 26.04.2018 16:50:32 tarihinde güncellenmiştir.