Bölüm Tanıtımı

 

 

 Bölüm Tanıtım Broşürü için tıklayınız.  


 

Mezunlarımızın "Marmara İngilizce İşletme" Hakkındaki Görüşleri


"Ben aslında Tıp istiyordum..." yalan da değil, ilk 3 tercihim Tıp'tı. Ama garip şekilde bir sayısalcı olarak sözel alanda ilk 3000 içindeydim ve eşit ağırlık puanım tavan yapmıştı.

Tercih döneminde ne yapmak istediğime karar vermeye çalışırken annem geldi. Annem o zamanlarda, dönemin en iyi çok uluslu şirketlerinden birinde yöneticiydi. "Bizim şirkete Marmara İngilizce İşletme'den çok adam alıyorlar, orayı yazsana" dedi. Ben de bakayım dedim. Araştırdım, baktım ders seçenekleri konusunda esnek, hoşuma gitti ve sıralamada yukarıya koydum. Girdikten sonrası çok eğlenceliydi.

Benim sayısal yeteneğim Finans alanında değil, daha çok Mühendisliğe yakın. Öyle olunca uzlanım olarak Yönetim ve  Organizasyon seçip, sözel dersleri Mühendisliğe yakın derslerle dengeledim. Çok da iyi yapmışım.

 

Bir şeyi daha iyi ki yapmışım diyorum. Ders dışındaki zamanımı öğrenci kulübunde (Management Club) geçirdim. Kulüp odası fakülte binasındaydı ve çok değerli Hocalarımızla ders dışında sosyalleşmek, hayat adına üniversitede öğrendiğimden daha fazlasını kattı bana.

 

Tabi kulüpte aldığım roller de CV'mde hep beni öne geçirdi. Daha mezun olmadan ERNST&YOUNG'la sözleşmemi imzalamıştım. İş bulma derdini ortadan kaldırınca, mezuniyet sonrası yaz tatilim kafam rahat geçti. 2007 yılında Bilgi Sistemleri Denetçisi olarak iş hayatıma başladım.


Şimdi Visa Europa'da Risk Assurance Manager olarak hayatımı sürdürüyorum. Hocalarımızdan kopmadım, değerlerini hep bildim. Sizlere de dileğim "Tercihlerinizi yaparken hem aklınızı, hem de kalbinizi kullanmanızdır".

  

2007 MEZUNU DİDAR GELİCİ

VISA EUROPE HQ / LONDRA

 
İşletme o kadar farklı bir bölüm ki sana teorileri ezberletmek yerine, senin özünü geliştirip, seni büyütüp iş hayatına hazırlar. HR, pazarlama, finans hangi dala eğilirsen eğil asıl öğrendiğin bir organizasyonda nasıl hayatta kalacağındır. O yüzdendir ki mezun olduğun zaman tercih ettiğin sektörden korkmazsın. Sen insan ilişkilerini, organizasyonlardaki görev ve bilgi dağılımını, elindeki kıt kaynaklarla neler yapman gerektiğini çok iyi bilirsin. Hocaların sana ders vermez yol gösterir, bilgi ve tecrübeleriyle iş hayatına ışık tutar.

 

İngilizce okuduğun bölüm mezun olup, iş hayatına adım attığında seni kendi dilindeki terimlere karşı 1-0 yenik başlatır. Ancak çok geçmeden uluslararası platformda görürsün ki asıl olan globalleşen dünyada söz almaktan korkmamaktır.

 

Belki mezun olduğunuzda bile etrafınızda sizin bölümde ne okuduğunuzu ya da ne iş yapacağınızı anlayamayan insanlar olacak. Ama bir düşünün başka hangi bölümden mezun olduğunuzda aklınıza gelebilecek tüm sektörlerde çalışma fırsatınız olur. Birçok yaşıtınız okulu bitirdiğinde iş hayatının sınırlarına girerken, siz diplomanızla özgürsünüz :)

 

2009 MEZUNU GÜNEŞ ERİŞ

DEKON GROUP

  

 

 

Üniversite sınav sonuçlarının açıklandığı ilk günler; soran sorana; nereyi kazandın? Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü diyoruz. Bilen biliyor okulu, bölümü. Mezun olunca işin hazır cümlesi mutlaka konuluyor konuşmanın bir yerlerine. Bu kadar kolay mı diye tabi akılda soru işaretleri kalıyor insanda. Bu soruları takiben 5 senenin ardından insanların ne kadar da haklı oldukları ortaya çıkıyor. Aslında hikayeye Hazırlık sıralarından başlamak daha doğru olur. Adı üzerinde ‘İngilizce’ İşletme. İyi bir İngilizce her şeyin anahtarı. Çok zor olmayan bir sınavı var, atlanabilinir. Atlamazsanız; her gün inanılmaz değerli, tecrübeli, neşeli, dopdolu hocalarla Daily News, New York Times, Guardian’dan makaleler okursunuz, Dünya’dan haberdar olursunuz, ufkunuz genişler hazırlıktan itibaren. 15-20 kişilik sınıflarda bütün hayatınız boyunca kopmayacak dostluklar ve anılar elde etmeye başlarsınız. Altıgen Kantininden derslere geçerken derslerde de bir parça hala çay neşesi vardır. Hazırlık bittiğinde kendine güven daha da artar, ilk günler bölüm tanıtımı ile gerçek bölümünüz gözünüzde daha da değer kazanır. Öğretim üyelerinin kalitesi, tecrübesi, radikalliği, dünya görüşü ve uluslararası iletişimi iyi ki buradayım dedirtir. Ekonominin ne demek olduğunu yavaş yavaş anlamaya başlarken,bir yandan da derslerde farklı bir birey, ve doğru insan olmayı mizahi bir dille kavramaya başlarsınız. Aslında kısacası 4 sene sonra doğru yerlerde olmak için, hayat boyunca en doğru kazanımlara sahip olmak için ve mutlu bir 4 sene için en doğru çatı altında ve en emin ellerde olduğunuzu anlarsınız.

Bölümün kozmopolit yapısı, aklınıza gelebilecek her ülkeden her ırktan ve dinden görebileceğiniz öğrencilerle bir arada olmanız, onlarla proje hazırlamanız, sınavlara çalışırken onlarla birlikte sabahlıyor olmanız harika deneyimlerden biri daha ve insanın ufku böylece daha da genişler.

Her proje ile her sunum ile aslında her ders saati ile hem iş hayatına hem sosyal hayata hem de yaşama dair +1 kazanırsınız. Ve bunları çatık kaşlar altında değil, güleryüzlü, kimi çok genç kimi de dünyayı dolaşmış ufku kocaman Hocalarınızla birlikte kazanırsınız.

Derslerde gözünüzde canlanadırabileceğiniz en iyi firmalardan en karizmatik, en iyi pozisyondaki kişileri tecrübelerini anlatırken ya da bir Girişimcilik, bir Pazarlama bir Yönetim dersinde kolaylıkla görebilirsiniz, ki onlar çoğunlukla birer Marmara İngilizce İşletme Mezunudurlar. İleriki senelerde belki de size ‘gel bizim şirkette ol’ diyecek kişilerdir.

Benim 4+1 senem bunlara şahit olarak geçti, o kadar güzeldi ki, mezun olmamın üzerinden 3 sene geçti ve hala ben ve bölüm arkadaşlarım keşke hiç bitmeseydi, keşke o gün de okulu ekmeseydik gibi cümleler kurarız. Şu an iş yaşamında 3.senem. Ben ve dönemimizdeki tüm arkadaşlar kısa zamanda Türkiye’nin önde gelen en büyük firmalarında iş ve staj deneyimine sahip oldu. Bunu bu değerli bölümün verdiği güvene borçluyuz öncelikle. Kampüste bir ‘Boğaz Manzaramız’ yoktu belki ama bu güzel senelerde biz tüm güzel manzaraları arkadaşlarımızla ve harika hocalarımızla birlikte yarattık. Çok güldük, çok eğlendik, çok paylaştık, ve doğru tercih olduğunu defalarca anladık.

Yine o tercihi yapıyor olsam, yine Marmara, yine İngilizce İşletme derim.

 

2011 MEZUNU IŞIL ÖZER

DANONE
Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesi’nin İngilizce İşletme bölümünden 2011 yılında mezun oldum. Gerek hocaları, gerekse seçkin öğrencileriyle ün salmış olan üniversitemizden mezun olmaktan, bütün Marmaralı öğrenciler gibi bende gurur duymaktayım. Bölümdeki hocalarımın yol göstermesiyle, öğrenci odaklı yaklaşımları sayesinde iyi bir meslek sahibi oldum. Üniversitemizde okumakta olan öğrenci arkadaşlarımızın özel sektörde veya kamu sektöründe iyi yerlere gelmesi için ellerinden geleni yapan hocalarıma saygılarımı sunuyorum. 


2011 MEZUNU GÜÇLÜ AKPINAR

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

VERGİ MÜFETTİŞİ 

 

 

 

 Bu sayfa Business Administration (English) tarafından en son 06.08.2018 23:35:24 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM